Kašel u dětí
Dýchací cesty se před znečištěním a infekcí brání kašlem. Jeho příčiny, průběh i léčba se u dětí a dospělých liší. Kašel u dětí rozlišujeme podle délky trvání na akutní, subakutní a chronický. Podle typu rozeznáváme také u dětí vlhký a suchý dráždivý kašel.
Nejčastější příčinou akutního kašle u dětí je virová infekce, která obvykle mívá nekomplikovaný průběh. Kašel bývá většinou spojený s rýmou a lehce zvýšenou teplotou. Kašel přetrvávající po dobu déle než týden je třeba vždy konzultovat s lékařem, aby se vyloučili i případné jiné příčiny (astma, reflux, apod.). U novorozenců a kojenců je navíc důležité udržovat volné dýchání nosem, aby nedocházelo k problémům s příjmem potravy.
Chronický kašel se klasifikuje jako kašel, který trvá déle než 4 týdny. S chronickým kašlem se nejčastěji setkáváme u předškolních dětí po nástupu do kolektivu. Úspěšně vyléčit chronický kašel znamená najít jeho příčinu, a tím stanovit i správnou léčbu. Nejčastější příčinou chronického kašle u dětí jsou opakované nachlazení, postinfekční kašel, chronická rýma, zbytnělá nosní mandle nebo astma. Často se může vyskytnout i několik příčin současně.
U dětí je typická závislost některých příčin kašle na věku dítěte. U kojenců a batolat jsou nejčastější příčiny kašle infekce dýchacích cest, ty se projevují jako zánět průdušek, nosohltanu nebo akutní rýma. U předškolních dětí je to zánět sliznice nosní dutiny, vedlejších nosních dutin, zánět hltanu nebo akutní rýma. V dnešní době se ale stále častěji můžeme setkat i s případy černého kašle. Kašel ovšem nevyvolávají pouze infekce. Příčinou
kašle může být průduškové astma, reflux, alergická rýma nebo se můžeme setkat také s kašlem psychického původu tzv. psychogenním kašlem. Velmi častým a nebezpečným důvodem kašle je vdechnutý předmět nebo hračka.
Kašel dále rozlišujeme podle typu na vlhký a suchý dráždivý. Vlhký kašel u dětí bývá velice často spojen s chronickou bronchitidou. Vlhký opakující se kašel a častá vodnatá rýma trvající déle než týden mohou být i příznakem alergického onemocnění. Suchý dráždivý kašel je obvykle projevem virové infekce hrtanu (laryngitida) nebo dolních dýchacích cest. Onemocnění zpravidla začíná bolestí krku a hlavy, celkovou slabostí, u dětí může úporný kašel vyvolat i zvracení a poruchy spánku. Později dochází ke změně barvy hlasu, hlas je zachřípnutý, díte se těžce nadechuje, kašel je záchvatovitý štěkavý, chraptivý.
Při léčbě kašle a nekomplikovaných infekcí dýchacích cest platí i pro děti obecná doporučení pro boj s infekcí: zůstat doma, pít hodně teplých tekutin (ne horkých), zvlhčovat vzduch v místnosti, místnost pravidelně větrat. Odborníci doporučují podat léky dětem tehdy, pokud teplota vystoupí na více než 38° C, když je dítě plačtivé, bolavé a neklidné. Obvykle se používají léky s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen. Pokud horečka vystoupí nad 39° C, kromě léků se podávají i zábaly nebo se použije vlažná sprcha. V dětském věku se nedoporučuje užívání aspirinu. O podávaní léků a jejich dávkovaní je vhodné se poradit s lékařem a nebo lékárníkem, obzvlášť u malých dětí.
Obecně platí, že nekomplikované infekce dýchacích cest mohou být doprovázeny horečkou po dobu 3-5 dnů. Po skončení nemoci by měla vždy následovat dostatečně dlouhá fáze zotavování. To platí zejména pro předškolní děti, které ještě nemají dokonale vyvinutý imunitní systém. Doléčení kašle před návratem do kolektivu je prevencí k zamezení opakování onemocnění.