Vlhký kašel

Vlhký kašel

Vlhký, tzv. produktivní kašel je doprovázen produkcí hlenu. V dýchacích cestách se začne vytvářet jeho nadmíra a tělo se ho snaží vykašláváním odstranit. Vlhký kašel zvykne navazovat na suchý dráždivý kašel. Býva nejčastěji spojený s nachlazením. Příčinou mohou být virové nebo bakteriální infekce dýchacích cest (záněty nosohltanu či průdušek). Častou příčinou vlhkého kašle je i tzv. syndrom zadní rýmy, kdy hlen stéká do nosohltanu z nosní sliznice nebo vedlejších nosních dutin. Vlhký kašel se může vyskytnout i při závažnějších onemocněních jako je např. zápal plic.

Pro správnou léčbu je nutné posouzení povahy kašle a vykašlávaného hlenu, zejména jeho barvy, hustoty, množství a případné příměsi krve. Také je potřeba vzít do úvahy kromě kašle i jiné příznaky.

K režimovým opatřením při vlhkém kašli, hlavně pokud jde o kašel objevující se v noci nebo ve vodorovné poloze, patří zvednutí horní části těla (více polštářů, aby byl pacient i při spánku v polosedě). Z dalších režimových opatření je to především klid na lůžku, příjem dostatečného množství tekutin, zvlhčování vzduchu, krátké a intenzivní větrání.

K léčbě vlhkého kašle se používají léky tzv. mukolytika, která rozpouští hlen a tzv. expektorancia, která usnadňují odstranění vazkého hlenu z dýchacích cest.

Léčivé přípravky značky Ambrobene - sirup, roztok, tablety, šumivé tablety a tobolky s prodlouženým uvolňováním - obsahují léčivou látku ambroxol, která patří do skupiny expektorancií a mukolytik.

Ambrobene:

  1. Účinně ředí a usnadňuje vykašlávání.
  2. Vhodné i při léčbě akutního zánětu hrtanu, průdušnice, či průdušek.
  3. Rychlá absorbce účinné látky ambroxol.

oddelovac